Studia

Jak samodzielnie wybrać studia w Poznaniu?

Konsultacje indywidualne, które prowadzimy w CDZdM, są dla wielu z Was istotnym wsparciem. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po wyborze studiów, który w kilku krokach pomoże Ci samodzielnie przejść przez proces planowania dalszej ścieżki kształcenia. 

1. Czy zamierzasz studiować w Poznaniu na uczelni publicznej? W niniejszym przewodniku, zakładamy, że tak. I choć kolejność następnych punktów jest uniwersalna i łatwa do przełożenia na studia w całym kraju, skupimy się na ofercie edukacyjnej poznańskich uczelni.

2. Napisz, najlepiej na czystej kartce, które przedmioty zdajesz na maturze wraz z przewidywanym wynikiem egzaminu, np.:
       
 

Informacja o tym, które przedmioty zamierzasz zdawać i na jakim poziomie, jest kluczowa, żeby dostać się na studia. 

Jeżeli masz trudność z oszacowaniem swojego wyniku (co jest zrozumiałe, bo matura wciąż przed Tobą), przypomnij sobie wyniki próbnych matur. Możesz też sięgnąć do opracowanych przez pracowników CDZdM zestawień średnich wyników matur dla poznańskich szkół ponadpodstawowych. Pamiętaj jednak, że średni wynik dla danej szkoły nie będzie odzwierciedlać Twoich możliwości, bo dotyczy on poprzedniego rocznika uczniów z danej szkoły, a tym samym innego niż Twój egzaminu maturalnego. Może on jednak stanowić cenny punkt odniesienia, dlatego zachęcamy do sprawdzenia średnich wyników matur dla poznańskich liceów i techników.


3. Sprawdź, jakie są publiczne uczelnie w Poznaniu.

Prawdopodobnie od razu możesz skreślić kilka z ośmiu uczelni – np. jeśli do tej pory nie myślałeś/myślałaś o uczelni artystycznej albo nie przygotowywałeś/przygotowywałaś się do egzaminów na nią, skreśl Uniwersytet Artystyczny i Akademię Muzyczną. Jeśli nie przepadasz za dietetyką, fizjoterapią czy sportem albo jesteś pewny/pewna, że nie chcesz się tym zajmować zawodowo – skreśl Akademię Wychowania Fizycznego. Jeśli nie zamierzasz zdawać biologii ani chemii na maturze – Uniwersytet Medyczny prawdopodobnie nie leży w kręgu Twoich zainteresowań. 

Po tym kroku – sprawdzeniu wszystkich uczelni – prawdopodobnie zostaniesz z dwoma lub trzema interesującymi Cię uniwersytetami. Logiczną kontynuacją będzie sprawdzenie, jakie są tam kierunki studiów i, co równie ważne, czy to, co zdajesz na maturze, pozwoli Ci się na nie dostać.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak jest oceniana uczelnia, którą wybrałeś/wybrałaś, możesz posłużyć się Rankingiem Uczelni Akademickich 2023 przegotowywanym przez magazyn „Perspektywy”. Ranking ogólnopolski możesz znaleźć na stronie „Perspektyw”.


4. Wybierz kierunek studiów.

Aby dostać się na dany kierunek studiów, musisz zdać na odpowiednio wysokim poziomie maturę z przedmiotów, które są wymagane we wzorze rekrutacyjnym. Jak sprawdzić, jakie to są przedmioty i czy Twój wynik przekracza wymagane minimum? Możesz to zrobić na dwa sposoby:

I) Pierwszym sposobem jest sięgnięcie do opracowanego przez CDZdM zestawienia wyników rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe. W jednym pliku znajdują się kierunki studiów, wzory rekrutacyjne oraz minima punktowe z sześciu spośród ośmiu poznańskich uczelni publicznych. Nie znajdziesz tam Uniwersytetu Artystycznego oraz Akademii Muzycznej, ponieważ te uczelnie prowadzą nieco inną rekrutację i wyniki matur mają tam niewielkie znaczenie – dużo ważniejsze są odpowiednie umiejętności kandydatów i kandydatek sprawdzane podczas dodatkowych egzaminów przeprowadzanych przez te dwie uczelnie. Jeśli jednak myślisz o „standardowej” rekrutacji – zestawienie jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

II) Możesz też szukać informacji bezpośrednio na stronach interesujących Cię uczelni. Załóżmy, że interesuje Cię UNIWERSYTET PRZYRODNICZY. Każda uczelnia, również ta, ma zakładkę dla kandydatów. Zachęcamy, żebyś starannie się z nią zapoznał/zapoznała. Znajdziesz tam m.in. listę kierunków oferowanych na danej uczelni wraz z dodatkowymi informacjami. Podobnie postępuj z każdą inną interesującą Cię uczelnią.

Jeżeli wykonasz ten krok, prawdopodobnie dotrzesz do miejsca, w którym będziesz miał/miała przed sobą listę kilku/kilkunastu kierunków, które wydadzą Ci się interesujące i na które masz szansę się dostać. Ważne, żeby połączyć te informacje – o kierunkach, które Cię interesują i o tym, czy się na nie dostaniesz. Co dalej?


5. To już przedostatni punkt – zebranie dodatkowych informacji o interesujących Cię kierunkach. Wydaje się oczywiste, że do podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów nie wystarczy fakt, że się na niego dostaniesz albo że brzmi on „interesująco”. Ważniejsze jest, by wiedzieć o tym, czego będziesz się uczyć oraz jakie kompetencje i umiejętności nabędziesz w toku studiów. Oczywiście, nie jesteś w stanie poczuć „ducha” uczelni i kierunku przed podjęciem studiów, ale możesz dowiedzieć się o danym kierunku jak najwięcej. Jak to zrobić?

Pokażemy Ci to na przy przykładzie inżynierii bezpieczeństwa, kierunku, którego nazwa brzmi dość intrygująco. Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę Google hasło „inżynieria bezpieczeństwa praca”, „inżynieria bezpieczeństwa co potem”, „inżynieria bezpieczeństwa studia” czy „inżynieria bezpieczeństwa opinie”. Tak, to jedna z rzeczy, które można zrobić. Zachęcamy jednak do tego, żeby sprawdzić starannie, czego o danym kierunku dowiesz się na stronach samej uczelni. W zakładce dla kandydata, znajdziesz garść podstawowych informacji. Jest ich zbyt mało, by podjąć dobrą decyzję, dlatego zachęcamy, by drążyć dalej. Odszukaj wydział danego kierunku. Tam również znajduje się zakładka dla kandydata i o wiele więcej interesujących informacji. Dodatkowo proponujemy, byś sprawdził też zakładkę dla studentów – przecież już wkrótce będziesz właśnie studentem. Znajdziesz w niej plany zajęć (czyli jak będzie wyglądał Twój tydzień) oraz informację o programach studiów. Dzięki nim dowiesz się, czego konkretnie będziesz się uczyć na danym kierunku – jakie są przedmioty w pierwszym, drugim i kolejnych semestrach. Sprawdzisz, z czego będziesz mieć egzaminy, a z czego tylko zaliczenia. Jeśli tej wiedzy będzie dla Ciebie za mało – poszukaj sylabusów, które dokładnie opisują, czego będziesz uczyć się w ramach konkretnego przedmiotu. Wejdź na stronie do strefy studenta. Warto też dokładnie sprawdzić plany zajęć, a także programy studiów wraz z sylabusami. Podobnie postępuj z każdym innym interesującym Cię kierunkiem na danej uczelni.


6. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków może okazać się, że zostałeś/zostałaś z listą trzech, czterech wciąż interesujących Cię kierunków. To dobra liczba – zapewne są wśród nich kierunki, na których zależy Ci bardziej i takie, które możesz traktować wciąż z zainteresowaniem, ale bardziej „awaryjnie”. Daj sobie trochę czasu na przemyślenia. Porozmawiaj o rezultatach swojej pracy z bliskimi, może ktoś zna absolwenta danej uczelni i kierunku? Pracujcie nad dobrym wynikiem na maturze, a już po egzaminach maturalnych wróć do swojej listy kierunków i sprawdź, czy Twoje preferencje się zmieniły. Pamiętaj też, że możesz aplikować na dowolną liczbę kierunków (tu decydują tylko pieniądze, jakie jesteś gotowy/gotowa wydać na rekrutację), a decyzję podjąć już po otrzymaniu wyników matur. 
Powodzenia!


 
Ścieżki kształcenia po profilach w liceum - infografiki do pobrania

Jesteś uczniem liceum i zastanawiasz się, jakie kierunki możesz wybrać po swoim profilu? Zapoznaj się z poniższymi infografikami przedstawiającymi przykładowe ścieżki kształcenia po danych profilach. Pamiętaj, żeby każdorazowo sprawdzić wzór rekrutacyjny interesującego Cię kierunku. We wzorze mogą występować dodatkowe przedmioty, które będą uwzględniane w rekrutacji. Z aktualnymi wzorami rekrutacyjnymi możesz zapoznać się w naszej zakładce: Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe.


Co po biol.-chemie w Poznaniu?
Pobierz co po biol.-chemie (2).pdf 2.8 MB


Co po mat.-geo w Poznaniu?
Pobierz co po mat. -geo (2).pdf 657 KB



Co po humanie w Poznaniu?
Pobierz co po humanie (4).pdf 2.25 MB


Co po mat.-fizie w Poznaniu?
Pobierz Co po mat.-fizie (16).pdf 180 KB
Poznańskie uczelnie publiczne

Decydując się na studia wyższe w Poznaniu, możesz wybrać spośród ośmiu publicznych uniwersytetów oraz kilkunastu uczelni niepublicznych znajdujących się na terenie miasta. 

Aby rozpocząć studia I stopnia oraz jednolite 5-letnie studia magisterskie musisz zdać maturę 
 – pomyślne przejście przez egzamin dojrzałości pozwala ubiegać się o miejsce na studiach. Każda uczelnia ma opracowany swój własny system oraz zasady rekrutacji. Kandydat na studia zobowiązany jest założyć konto rekrutacyjne w systemie elektronicznym oraz uzupełnić je o wymagane dane, zgodnie z harmonogramem rekrutacji.  

Poniżej znajduje się wykaz poznańskich publicznych. Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami dotyczącymi rekrutacji oraz, w przypadku zainteresowania konkretnym kierunkiem, przyjrzenia się stronom internetowym poszczególnych wydziałów, opisom kierunków studiów, planom zajęć, programom studiów oraz sylabusom (plany, programy oraz sylabusy zazwyczaj znajdują się w zakładkach dla studenta). 









ul. Wieniawskiego 1 
61-712 Poznań 
Rekrutacja na studia: amu.edu.pl/kandydaci  

Pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5 
60-965 Poznań 
Rekrutacja na studia: www.put.poznan.pl/pl/rekrutacja  

al. Niepodległości 10 
61-875 Poznań 
Rekrutacja na studia: e-rekrutacja.ue.poznan.pl  

ul. Fredry 10 
61-701 Poznań 
Rekrutacja na studia: www.ump.edu.pl/rekrutacja  

ul. Wojska Polskiego 28 
60-637 Poznań 
Rekrutacja na studia: puls.edu.pl/upp/kandydat  

ul. Królowej Jadwigi 27/39 
61-871 Poznań 

ul. Święty Marcin 87 
61-808 Poznań 
Rekrutacja na studia: amuz.edu.pl/rekrutacja-2 

Al. Marcinkowskiego 29 
61–745 Poznań 
Rekrutacja na studia: rekrutacja.uap.edu.pl/2023  
Przewodnik po rekrutacji

Poznań jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Co czwarta osoba spotykana na ulicy jest studentem. Jest to możliwe, ponieważ Poznań może poszczycić się bardzo bogatą ofertę edukacyjną – w mieście działa osiem uczelni państwowych i wiele uczelni niepublicznych. Zebrane przez pracowników CDZdM doświadczenie, wynikające m.in. z tysięcy konsultacji indywidualnych, sprawia, że wiemy, jakie informacje są najbardziej przydatne dla przyszłych studentów.

W niniejszej zakładce prezentujemy dane, które z całą pewnością przydadzą się każdemu, kto myśli o kontynuowaniu edukacji na studiach wyższych.




Przewodnik po rekrutacji

Proces aplikowania na studia odbywa się on-line, za pośrednictwem internetowego systemu rejestracji kandydatów. W rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z danego przedmiotu lub przedmiotów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W przypadku nielicznych kierunków wymagane jest przystąpienie do egzaminu dodatkowego.

Podstawowa rekrutacja przeprowadzana jest raz w roku. Terminy jej rozpoczęcia i zakończenia mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi uczelniami, stąd osoby zainteresowane podjęciem studiów powinny śledzić stronę internetową danej uczelni, na której zostanie zamieszczona stosowna uchwała regulująca warunki, tryby oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji.

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję dotyczącą zasad aplikacji na studia.
















KROK 1 - Przygotowanie do rejestracji

Zaczynamy od najtrudniejszego elementu, czyli wyboru kierunku studiów. Tutaj warto zwrócić uwagę na trzy kryteria.

1. Wybierz kierunek zgodny z Twoimi zainteresowaniami, uzdolnieniami, preferencjami czy wartościami (tu pomocne może się okazać spotkanie z doradcą zawodowym z CDZdM). 
2. Wybierz kierunek atrakcyjny z perspektywy zatrudnienia. Sprawdź np. raporty zamieszczone na stronie CDZdM w zakładce Obserwatorium.
3. Sprawdź wzory rekrutacyjne oraz progi punktowe przynajmniej z ostatnich 2 lat: Wyniki rekrutacji poznańskich uczelni. Pamiętaj, że na niektóre kierunki studiów mogą obowiązywać dodatkowe kryteria egzaminacyjne.

Organizacja studiów przedstawia się następująco: 
  • studia I stopnia: od 6 (licencjackie) do 7 (inżynierskie) semestrów, tytuł licencjata lub inżyniera, 
  • studia II stopnia: od 3 do 4 semestrów, tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny. 
  • jednolite studia magisterskie: od 9 do 12 semestrów, tytuł magistra lub równorzędny.







KROK 2 – Rejestracja w systemie 

Jeśli wiesz już, na jaki kierunek chcesz aplikować, to czas na wzięcie udziału w rekrutacji. Poniżej opisaliśmy, co musisz zrobić, aby pomyślnie przejść przez proces rekrutacji:  

1. Wejdź na stronę wybranej przez Ciebie uczelni i załóż indywidualne konto w internetowym systemie rekrutacyjnym.  
2. Zapisz się na wybrany kierunek. Zapoznaj się z harmonogramem i zasadami rekrutacji na danym kierunku. Wybierz kierunek/specjalność oraz rodzaj studiów.  
3. Opłać zapis. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej na wybrane przez siebie kierunki studiów. Zazwyczaj opłata wynosi 85 złotych albo 150 złotych w przypadku kierunków, na które odbywają się egzaminy wstępne. Nieopłacenie zapisu na danym kierunku jest jednoznaczne z niedopuszczeniem do postępowania kwalifikacyjnego. 
4. Wprowadź informacje o świadectwie maturalnym oraz wyniki egzaminu maturalnego.  
5. Załącz wymagane dokumenty. 
6. Wgraj swoje zdjęcie do systemu. Fotografia musi spełniać wymagania stosowane przy wydawaniu dowodów osobistych. Pamiętaj, że to zdjęcie będzie widniało na Twojej legitymacji studenckiej. 
7. Czekaj na wyniki postępowania kwalifikacyjnego. 



 






KROK 3 – Lista zakwalifikowanych 

To lista rankingowa tworzona na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego na studia. Zaloguj się w elektronicznym systemie rekrutacji i sprawdź, czy zostałeś zakwalifikowany na studia. Jeśli nie zostałeś zakwalifikowany, sprawdź, czy znajdujesz się na liście rezerwowej. Postępuj zgodnie z komunikatami komisji rekrutacyjnej. Pamiętaj - przyjęcie na studia następuje po wpisaniu na listę studentów. Kandydatowi przysługuje prawo odwołania od decyzji w sprawie odmowy przyjęcia na studia do rektora uczelni. 



 

















KROK 4 - Złożenie dokumentów na studia 

Jeśli zakwalifikowałeś się na studia, złóż niezbędne dokumenty zgodnie z harmonogramem rekrutacji. Niezłożenie dokumentów w odpowiednim terminie, skutkuje skreśleniem z listy zakwalifikowanych. Wykaz dokumentów w procesie rekrutacyjnym (może się różnić w zależności od uczelni): 

  • ankieta osobowa, 
  • poświadczona przez uczelnię kopia świadectwa dojrzałości (zgodność kopii z oryginałem będzie potwierdzana w uczelni, w dniu składania dokumentów, należy mieć ze sobą oryginał),
  • kopię pierwszej strony świadectwa ukończenia szkoły średniej, 
  • dowód osobisty do wglądu, 
  • dowód uiszczenia opłaty za legitymację studencką, 
  • dodatkowo: zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku, zaświadczenie w oryginale o statusie laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego lub laureata konkursu ogólnopolskiego. 





Poniżej znajdziesz adresy internetowe systemów rekrutacji poznańskich publicznych uczelni: 
Terminarz rekrutacji na poznańskie uczelnie

Każda uczelnia, zarówno publiczna jak i niepubliczna, ma odrębny harmonogram rekrutacyjny, co oznacza, że terminy poszczególnych etapów rekrutacji różnią się między uniwersytetami. 


Warto pamiętać, że: 
  • najczęściej rekrutacja trwa od maja do połowy lipca, 
  • wyniki egzaminu maturalnego pojawiają się na początku lipca, 
  • listy rankingowe oraz listy kandydatów przyjętych na studia pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie lipca, 
  • uczelnie nie mają wspólnego terminu dostarczania dokumentów przez zakwalifikowanych kandydatów (rozbieżności pojawiają się również w liczbie dni, w których można dostarczyć dokumenty), 
  • rekrutacja uzupełniająca na kierunki, na które są wolne miejsca, odbywa się najczęściej między 1 sierpnia a 22 września (najczęściej w dwóch turach – do 27 sierpnia i między 1-19 września), 
Szczegółowy harmonogram rekrutacji należy sprawdzać na stronach uczelni:
Najpopularniejsze kierunki studiów

Najpopularniejsze kierunki wśród studentów rozpoczynających kształcenie wyższe w Poznaniu, określone na podstawie liczby kandydatów biorących udział w procesie rekrutacji. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024. 


  1. Kierunek lekarski Uniwersytet Medyczny – 3169 kandydatów 
  2. Psychologia Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 2234 kandydatów 
  3. Informatyka Politechnika Poznańska – 1831 kandydatów
  4. Automatyka i robotyka Politechnika Poznańska – 1597 kandydatów 
  5. Prawo Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 1592 kandydatów 
  6. Filologia angielska Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 1419 kandydatów
  7. Kierunek lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny – 1293 kandydatów
  8. Logistyka Politechnika Poznańska – 1277 kandydatów
  9. Inżynieria zarządzania Politechnika Poznańska – 1182 kandydatów
  10. Zarządzanie i inżynieria produkcji Politechnika Poznańska – 1152 kandydatów 

Najpopularniejsze kierunki wśród studentów rozpoczynających kształcenie wyższe w Poznaniu, określone na podstawie liczby kandydatów na jedno miejsce. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024. 


  1. Kierunek lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny – 19 kandydatów
  2. Psychologia Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 18,6 kandydatów 
  3. Sztuczna inteligencja Politechnika Poznańska – 17,3 kandydatów
  4. Filologia koreańska Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 16,4 kandydatów 
  5. Architektura Politechnika Poznańska – 13,8 kandydatów 
  6. Inżynieria zarządzania Politechnika Poznańska – 13,1 kandydatów 
  7. Zarządzanie i prawo w biznesie Uniwersytet im. A. Mickiewicza – 13 kandydatów 
  8. Filologia skandynawska, spec. F. norweska UAM – 12,1 kandydatów
  9. Filologia angielsko-chińska UAM – 12,1 kandydatów 
  10. Automatyka i robotyka Politechnika Poznańska – 11,2 kandydatów 

Wyniki rekrutacji poznańskich uczelni


Pracownicy CDZdM rokrocznie opracowują zestawienie wyników rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe. Zestawienie uwzględnia sześć z ośmiu poznańskich uczelni – pominięto Akademię Muzyczną oraz Uniwersytet Artystyczny, ponieważ nabór na te uczelnie opiera się w dużej mierze o dodatkowe egzaminy przeprowadzane bezpośrednio na uczelni.

Zamieszczone poniżej dokumenty zawierają wzory rekrutacyjne oraz minima punktowe na Akademię Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.


Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe - 2023-2024
Pobierz Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe - 2023-2024.pdf 1.38 MB
Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe 2022-2023
Pobierz Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe 2022-2023...pdf 1.63 MB
Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe – 2021-2022
Pobierz Wyniki rekrutacji 2021-22.pdf 2.91 MB
Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe – 2020-2021
Pobierz Wyniki rekrutacji 2020.pdf 1.79 MB
Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe – 2019-2020
Pobierz Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe – 2019-2020_2.pdf 1.41 MB
Dodatkowe kryteria egzaminacyjne na poznańskich uczelniach

Najczęściej w rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z danego przedmiotu lub przedmiotów uzyskane na egzaminie maturalnym. W przypadku nielicznych kierunków wymagane jest przystąpienie do dodatkowego egzaminu. Poniżej wykaz kierunków, na których wprowadzono dodatkowe kryteria egzaminacyjne.  

 
Uniwersytet Medyczny 

Techniki dentystyczne 

Obowiązuje dodatkowy egzamin kwalifikacyjny polegający na rysunku ołówkiem w formacie A4 oraz rzeźbie w glinie. Rysunek oceniany jest w skali 1-30 punktów, rzeźba w skali 1-50 punktów. 

Uczelnia na swojej stronie internetowej nie udostępnia informacji dotyczących szczegółów egzaminu. W Internecie natomiast możemy znaleźć szereg kursów przygotowujących do egzaminu na ten kierunek. Uczestnicy kursów są przygotowywani do wykonania następujących elementów: płaskorzeźby i rzeźby pełnowymiarowej, szkicu rzeźbiarskiego, budowaniu kompozycji, ustalaniu proporcji, odwzorowaniu z modela w pożądanej skali, wykonania studium martwej natury.  


Politechnika Poznańska 

Architektura i architektura wnętrz 

Egzamin wstępny składa się z dwóch sesji rysunkowych. Każda z części trwa cztery godziny. Egzamin polega na sprawdzeniu umiejętności transponowania przestrzeni na płaszczyznę rysunku. Format rysunku: 50×70 cm. Technika rysunku: ołówek. Najczęstszymi tematami egzaminu są: kompozycja światłocieniowa z brył oraz zaprojektowanie przestrzeni w perspektywie. Minimalna liczba punktów do zdobycia wynosi 120, maksymalnie można uzyskać 500 punktów. 


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 

Reżyseria dźwięku 

Przeprowadzany jest sprawdzian praktyczny: 
  • test muzyczny obejmujący ocenę wrażliwości muzycznej (poczucie rytmu, wysokości, głośności, itp.) oraz osłuchanie z muzyką klasyczną i popularną (rozrywkową), 
  • umiejętność głosowego odtworzenia fragmentu prostej melodii.  
Test oceniany jest w skali od 0 do 50 punktów. Należy zdobyć minimum 25 punktów. Negatywny wynik testu muzycznego eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego. 

Pedagogika specjalna, specjalność logopedia – profilaktyka i terapia 

Kandydat podchodzi do sprawdzianu praktycznego z predyspozycji językowych w celu wykluczenia zaburzeń mowy. 

Teologia, specjalność kapłańska oraz teologia, specjalność katechetyczno-pastoralna 

Egzamin ustny składający się z dwóch części: 
  • przedstawienie przez kandydata wypowiedzi na wylosowany temat z zakresu nauki religii przewidzianej w programie szkoły ponadpodstawowej (oceniany w skali od 0 do 45 punktów),
  • rozmowa na temat znajomości jednego z następujących dokumentów wskazanych przez komisję: Jan Paweł II – Adhortacja apostolska Familiaris Consortio; Benedykt XVI – Encyklika Deus caritas est; Franciszek – Adhortacja apostolska Evangelii gaudium; znajomości wydarzeń z ostatniego roku z życia Kościoła Powszechnego i w Polsce; zagadnień dotyczących ruchu ekumenicznego; angażowania się w działalność apostolską Kościoła przez kandydata (oceniany w skali od 0 do 40 punktów).

Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISHIS) 

Rozmowa kompetencyjna na jeden z dwóch zgłoszonych przez kandydata tematów z zakresu wiedzy humanistycznej. Temat oraz dobór lektur, stanowiący punkt wyjścia do rozmowy z podkomisją rekrutacyjną, pozostawiony jest kandydatom, którzy swoje propozycje przekazują drogą elektroniczną we właściwym terminie podanym na stronach Systemu Internetowej Rekrutacji.  

Rozmowa jest oceniana w skali 0-100 punktów. Minimalnie kandydat musi uzyskać 60 punktów.

„Kierunek studia!” – wideo

„Kierunek studia!” to relacja wideo ze spotkań z przedstawicielami poznańskich uczelni adresowana do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą kierunków studiów i specjalności oferowanych przez poznańskie uniwersytety. 

Z webinarów dowiecie się m.in.: 
  • ja wygląda organizacja  studiów (jednolite, I i II stopnia, ścieżki kształcenia, specjalności, indywidualny tok nauczania itp.), 
  • jak wygląda współpraca z innymi uczelniami, 
  • w jakich projektach wymiany międzyuczelnianej student może wziąć udział, 
  • jak wygląda organizacja wymiar czasu praktyk, 
  • jakie są perspektywy zawodowe oraz zarobkowe po ukończeniu studiów, 
  • co wyróżnia dany kierunek, co jest dla niego wyjątkowe; czy podczas studiów można zdobyć dodatkowe uprawnienia, 
  • co dla studentów bywa trudne, zaskakujące i niespodziewane, 
  • jaki jest profil kandydata/kandydatki; czym się powinien/powinna interesować, co lubić, jakie mieć predyspozycje. 


Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Naszymi gośćmi były przedstawicielki Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu: prof.  dr hab. Kinga Kuszak i dr Magdalena Barańska oraz przewodnicząca Rady Samorządu Studentów WSE Sandra Nita.


Wydział Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Naszymi gośćmi byli: dr Łukasz Rogowski (prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz przedstawiciele Rady Samorządu Studentów WS - Marta Wieteska i Bartłomiej Wawrykiewicz.


Wydział  Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 
Naszymi gośćmi byli: dr Dariusz Drążkowski -  przedstawiciel Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz student psychologii Szymon Jęsko-Białek.


Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej
Naszymi gośćmi były przedstawiciele Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.
Prodziekani ds. kształcenia:
  • prof. dr hab. inż. Danilewicz Grzegorz – kierunki: Elektronika i Telekomunikacja, Teleinformatyka, Electronics and Telecommunications
  • dr hab. inż. Wojciechowski Marek – kierunki: Informatyka, Bioinformatyka, Artificial Intelligence (Sztuczna Inteligencja)
Studenci:
  • Dawid Grajek - kierunek Bioinformatyka, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WIiT PP
  • Sebastian Chwilczyński - kierunek Artificial Intelligence (Sztuczna Inteligencja), Przewodniczący Koła Naukowego GHOST - a Group of Horribly Optimistic STatisticians
Omówione kierunki studiów: Elektronika i Telekomunikacja, Teleinformatyka, Electronics and Telecommunications , Informatyka, Bioinformatyka, Artificial Intelligence (Sztuczna Inteligencja).


Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu cz. I
Podczas wydarzenia zostały omówione kierunki: ekonomia, prawno-ekonomiczny, polityka społeczna. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu:
  • dr Julia Jastrząbek - kierunek prawno-ekonomiczny
  • dr Marta Guth - kierunek ekonomia
  • dr Paweł Łuczak - kierunek polityka społeczna
  • Mikołaj Jursza - student ekonomii

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu cz. II
Podczas wydarzenia zostały omówione kierunki: międzynarodowe stosunki gospodarcze, logistyka, gospodarka turystyczna, Bachelor in Business Administration. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: 
  • dr hab. prof. UEP Ida Musiałkowska, 
  • dr Marcin Jurczak
  • Maksymilian Skrzypczak – student międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Studia za granicą

Studia za granicą w kilku krokach:

1. Egzamin maturalny i oceny na świadectwie ukończenie szkoły średniej

Zasady rekrutacji na poszczególne uczelnie będą się różnić. Część uniwersytetów będzie uwzględniać wyniki matur albo egzaminów wstępnych, np. w Stanach Zjednoczonych będzie to SAT/ACT. Zdarza się, że brane pod uwagę będą również oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Do momentu uzyskania świadectwa maturalnego, świadectwo ukończenia szkoły średniej wraz z wypisanymi ocenami jest dokumentem świadczącym o twoim wykształceniu i wynikach w dotychczasowej edukacji.

2. Egzaminy wstępne

Niektóre uczelnie zagraniczne przeprowadzają egzaminy wstępne na studia. Oznacza to, że oprócz wyników maturalnych, certyfikatu językowego lub ocen na świadectwie może się zdarzyć, że w rekrutacji na studia trzeba będzie przystąpić do testu sprawdzającego wiedzę z danego obszaru. Np. na studia medyczne, stomatologiczne, weterynarię w Wielkiej Brytanii uwzględnia się wyniki jednego z trzech egzaminów: BMATUCAT lub GAMSAT. Jeśli chcecie aplikować na studia do USA w większości renomowanych uczelni, trzeba przystąpić do wcześniej wspomnianego egzaminu SAT, czyli amerykańskiego odpowiednika polskiej matury.


3. Międzynarodowe egzaminy językowe

Jeśli zamierzasz wybrać kierunki anglojęzyczne, będziesz potrzebować potwierdzenia znajomości języka - certyfikatu IELTS, TOEFL, CAE. Egzaminy są płatne i często trzeba zarejestrować się na kilka tygodni przed terminem ich przeprowadzenia.

 
4. List motywacyjny (Personal Statement) lub esej aplikacyjny

Kluczowy punkt w twoim procesie rekrutacyjnym. Zarówno list motywacyjny, jak i esej mają ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu kandydata na studia. To etap rekrutacji, w którym możesz zaprezentować się komisji rekrutacyjnej z jak najlepszej strony.

5. Rekomendacje

Głównym celem referencji jest zaprezentowanie twojej kandydatury. Po referencje kandydat najczęściej zgłasza się do wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu. Możesz być również poproszony o referencje od psychologa lub doradcy zawodowego.

 
6. Potwierdzenie oferty uniwersytetu

Otrzymanie decyzji o zakwalifikowaniu na studia, w zależności od uniwersytetu, następuje po upływie około trzech tygodni. Uczelnie mają trzy możliwości odpowiedzi na twoją aplikację:

  • akceptacja,
  • warunkowe przyjęcie (zazwyczaj zawiera w sobie jakiś warunek np. zdanie wymaganego egzaminu/ testu, dosłanie dodatkowego dokumentu),
  • odmowa.
Po zaakceptowaniu twojej kandydatury, ostatnim krokiem będzie wybór uniwersytetu, na którym chcesz studiować.

7. Przydatne informacje o studiach zagranicznych

Informacji najlepiej szukać bezpośrednio na stronach internetowych uczelni. Poniżej lista stron, które mogą ci pomóc w kontynuacji edukacji za granicą:

  • Elab Education Laboratory – prowadzi największe targi edukacyjne adresowane do uczniów chcących studiować za granicą;
  • Zawodowy Stream „Studia za granicą – Q&A” – wywiad z absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii i studentem Haverford College w Stanach Zjednoczonych;
  • Padlet Mapy Karier – zawiera linki i informacje dotyczące studiów za granicą;
  • Eurodesk – tutaj znajdziesz informacje o studiach w ponad 30 krajach Europy. Strona może stanowić punkt wyjścia do poszukiwań, ponieważ sama zawiera wiele linków związanych z rekrutacją w danym kraju;
  • EducationUSA – oficjalny serwis amerykańskiego Departamentu Stanu o studiach w Stanach Zjednoczonych;
  • Niemiecka Centrala Wymiany akademickiej (DAAD) – wyszukiwarka kierunków i programów studiów w Niemczech.
Studiując na polskich uczelniach, część studiów możesz spędzić za granicą, uczestnicząc w programach wymiany studenckiej lub odbywając zagraniczne staże, np. program Erasmus+, Erasmus Mundus, Amgen Scholar, NAWA
Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem