O szkołach ponadpodstawowych

Dzięki informacjom zebranym w tej zakładce dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wybór konkretnej szkoły ponadpodstawowej. Poznasz aktualny schemat systemu szkolnictwa w Polsce, a także różnice między nauką w liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej. Dowiesz się gdzie można znaleźć więcej informacji o szkołach ponadpodstawowych z Poznania i powiatu poznańskiego.
Strony internetowe przydatne w wyborze szkoły ponadpodstawowej:

Poniżej znajdziesz listę stron internetowych, które mogą być bardzo przydatne przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Sprawdź koniecznie!
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych


Informacje o konkursach i olimpiadach

Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2022//23

Informacje na temat nauki zawodu w rzemiośle

Raport dot. wyników egzaminu zawodowego
Wyszukiwarka i katalog szkół (różne kategorie wyszukiwania, m.in. przedmioty rozszerzone, zawody, języki obce) – dotyczy szkół z całej Polski, w tym również kierunków studiów wyższych

Strona prowadzona przez OHP (Ochotnicze Hufce Pracy), gdzie znajdziesz informacje dot. m.in. nauki zawodu w ramach OHP, a także doradztwa zawodowego

Strona kampanii promującej kształcenie w zawodzie Szacun dla zawodowców, której zwieńczeniem jest coroczna Arena zawodów. Tu znajdziesz m.in. spis wszystkich poznańskich techników i branżowych szkół I stopnia, relacje z wydarzeń dotyczących kształcenia w zawodach w różnych szkołach.


Ośrodek Rozwoju Edukacji - Projekty programów nauczania. Tu możesz sprawdzić, jak będzie wyglądać rozkład zajęć w technikum czy branżowej szkole I stopnia oraz jak będą nazywać się przedmioty zawodowe i czego będzie dotyczyć nauka.

INFORMATOR O ZAWODACH – Informator zawiera szczegółowy opis 219 zawodów, podzielonych na 32 branże. Adresatami publikacji są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale także osoby dorosłe.

Krótkie filmiki o zawodach.

Na tej stronie znajdziesz opisy różnych zawodów (Ścieżki kariery, Miasto zawodów, formularz preferencji) oraz zapoznasz się z różnymi informacjami związanymi z planowaniem kariery.

Roczna prognoza zapotrzebowania w różnych zawodach (tzw. zawody deficytowe, nadwyżkowe, zrównoważone). www.wynagrodzenia.pl/moja-placa – informacje o zarobkach w różnych zawodach, ponadto ciekawe infografiki dotyczące wynagrodzeń

Informacje o maturze, kierunkach studiów, uczelniach, ponadto rankingi liceów, techników (ogólnopolskie i wojewódzkie)
W szkole ponadpodstawowej spędzisz kolejne 3-5 lat, dlatego warto wybrać ją z rozwagą.

Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, która szkoła spełnia najwięcej z Twoich oczekiwań, przygotuj się dobrze do jej wyboru. Warto rozpocząć od przeanalizowania informacji z zakładki O SOBIE, żeby dowiedzieć się, co warto przemyśleć przed wyborem swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Kolejnym zalecanym krokiem jest poznanie zawodów, spośród których będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie – potrzebne informacje znajdziesz w zakładce O ZAWODACH.

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twoja decyzja była trafna? Zastanów się nad tym co już wiesz o szkołach. Bardziej zależy Tobie na kształceniu ogólnym, czy możliwie szybko chcesz zdobyć zawód? Jakiego języka obcego chcesz uczyć się od podstaw, a jaki chciałbyś kontynuować? Czy wolisz się uczyć teorii, czy raczej stawiasz na praktykę? Czy znasz ofertę szkół ponadpodstawowych w Twoim mieście i regionie? Jakie szkoły bierzesz pod uwagę? Jakie były progi punktowe w tych szkołach w ubiegłym roku? … Te i inne pytania powinieneś sobie zadać. Pamiętaj! Podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej wiąże się w Twoim przypadku z wyborem sześciu szkół (informacja podawana przez Wydział Oświaty na tegorocznych Targach Edukacyjnych) oraz dowolnej liczby oddziałów (klas) w tych szkołach. Ważne jest uszeregowanie wybranych przez siebie oddziałów w odpowiedniej kolejności we Wniosku o przyjęcie do szkoły. W wyborze konkretnej szkoły oraz ustaleniu kolejności oddziałów/klas pomoże Ci zamieszczona tabela
Ranking klas 2022-23
Pobierz Ranking klas 2022-23.pdf 266 KB
W wyborze konkretnej szkoły oraz ustaleniu kolejności oddziałów/klas pomoże Ci zamieszczona tutaj tabela Ranking klas.
Ranking klas - szkoła podstawowa
Pobierz Ranking klas.docx 44 KB


Jeśli zamierzasz studiować, przed wyborem szkoły zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w zakładce „Chcę iść na studia – jak wybrać szkołę”.
Zanim wybierzesz kolejną szkołę, dowiedz się jakie masz możliwości.

Klikając tutaj pobierzesz schemat szkolnictwa w Polsce w wersji przewidzianej dla absolwentów 8 letnich szkół podstawowych.
Schemat po szkole podstawowej
Pobierz schemat_po_sz_podstawowej.pdf 129 KB

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje o tym, czym różni się nauka w liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej.
LO - Technikum - Szkoła branżowa I stopnia
Pobierz LO-technikum-szkola_branzowa_1.pdf 86 KB


Co różni szkoły ponadpodstawowe-ikonografika
Pobierz Co różni szkoły ponadpodstawowe-ikonografika.pdf 91 KB

Schemat szkolnictwa - ulotka informacyjna:
Ulotka informacyjna - schemat szkolnictwa
Pobierz Ulotka informacyjna -  Schemat szkolnictwa.pdf 1.71 MB

 
 

Kandydat chcący rozpocząć naukę w szkole ponadpodstawowej musi wziąć udział w procedurach rekrutacyjnych. W Poznaniu większość szkół ponadpodstawowych prowadzi rekrutację przy pomocy systemu elektronicznego. Strona elektronicznego naboru znajduje się tutaj

Przez cały rok można zapoznać się tam z opisem szkół uczestniczących w naborze elektronicznym. W zakładce Informator należy wybrać typ szkoły, a następnie „kliknąć” w nazwę szkoły. Pojawią się następujące informacje:
- adres, dojazd do szkoły, dane kontaktowe i strona internetowa
- opis szkoły
- historia szkoły
- koła zainteresowań, w tym SKS i sekcje sportowe
- kontakty zagraniczne
- osiągnięcia szkoły.

Uczniowie zainteresowani kontynuacją nauki w szkołach ponadpodstawowych w Bolechowie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Puszczykowie, Rokietnicy, Swarzędzu lub Tarnowie Podgórnym mogą wybrać te szkoły w ramach naboru elektronicznego.

W ramach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/23 zostanie przeprowadzony wspólny nabór do szkół z Poznania i powiatu poznańskiego.
Zbierając informacje o ofercie edukacyjnej dla absolwentów 8-letnich szkół podstawowych, warto pamiętać o szkołach, które nie uczestniczą w elektronicznym naborze. 

W poniższym pliku znajduje się lista poznańskich szkół, które w roku szkolnym 2022/2023 nie prowadzą rekrutacji przy pomocy systemu elektronicznego.

Po kliknięciu w nazwę szkoły zostaniemy przekierowani na jej stronę internetową. Będzie można zapoznać się tam z ofertą szkoły oraz zasadami rekrutacji.


Szkoły ponadpodstawowe spoza naboru elektronicznego 2022/2023
Pobierz Szkoły ponadpodstawowe spoza naboru elektronicznego 2022.pdf 264 KB
W tej zakładce zgromadzono informacje przydatne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Szkoły ponadpodstawowe dostosowane do potrzeb kształcenia specjalnego

DLA UCZNIÓW POSIADAJĄCYCH ORZECZENIE PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ (PPP) O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO wydane z powodu:
- niepełnosprawności (uczniowie niesłyszący, słabosłyszący, niewidomi, słabowidzący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowany lub znacznym, z Autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi),
- niedostosowania społecznego,
- zagrożenia niedostosowaniem społecznym.
Poznańskie szkoły dostosowane do potrzeb kształcenia specjalnego
Pobierz Poznańskie szkoły dostosowane do potrzeb kształcenia specjalnego .pdf 953 KB

Szkoły ponadpodstawowe oferujące naukę w klasach terapeutycznych

DLA UCZNIÓW POSIADAJĄCYCH OPINIĘ PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ O POTRZEBIE OBJĘCIA UCZNIA POMOCĄ W KLASIE TERAPEUTYCZNEJ wydane m.in. z powodu:
- trudności w nauce
- chorób przewlekłych
- dysleksji
- nadpobudliwości psychoruchowej
Poznańskie szkoły oferujące naukę w klasach terapeutycznych
Pobierz Poznańskie szkoły oferujące naukę w klasach terapeutycznych.pdf 875 KB

Nauczanie indywidualne

Co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywają się Targi Edukacyjne. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, kandydaci do szkół ponadpodstawowych i wyższych mają szansę zapoznać się z ofertą szkół. Impreza jest bezpłatna. Odbywa się zazwyczaj w marcu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej dedykowanej temu wydarzeniu.

CHCĘ IŚĆ NA STUDIA – JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ

Zastanawiałeś się, czy w przyszłości będziesz studiować? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to warto to uwzględnić wybierając szkołę ponadpodstawową.

JAK WYBRAĆ PRZEDMIOTY ROZSZERZONEPo pierwsze decyzja o tym, że chcesz studiować, może mieć wpływ na wybór przedmiotów rozszerzonych w LO i technikum. Osoby chcące studiować bezpłatnie będą musiały uczestniczyć w rekrutacji na studia, która w większości wypadków opiera się o wyniki egzaminu maturalnego ze wskazanych przez uczelnię przedmiotów. Dlatego jeśli już teraz wiesz, co zamierzasz studiować, to warto ułatwić sobie przygotowania do matury i wybrać takie przedmioty rozszerzone w szkole ponadpodstawowej, które będą przydatne podczas rekrutacji na wymarzone studia.

Przedmioty rozszerzone są kryterium wyboru klasy w LO. W technikum jest inaczej - wybierając klasę kierujesz się zawodem, który chcesz zdobyć. Jeśli decydujesz się na naukę w technikum, to koniecznie sprawdź we wszystkich technikach oferujących naukę interesującego Ciebie zawodu, czy któreś proponuje te przedmioty rozszerzone, które przydadzą się Tobie podczas rekrutacji na studia.

Tutaj w zakładce Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe dowiesz się, które przedmioty prawdopodobnie będą istotne podczas rekrutacji na kierunek studiów, który chciałbyś w przyszłości wybrać. Oczywiście możesz wybrać klasę z dowolnymi rozszerzeniami, a na maturze zdawać zupełnie inny przedmiot. Wiąże się to jednak z koniecznością dobrego opanowania materiału z tego przedmiotu we własnym zakresie.

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ

Po drugie plan uzyskania wykształcenia wyższego (ukończenia studiów) może wpływać na wybór szkoły ponadpodstawowej. Dla osób zamierzających studiować bezpłatnie, a tym samym zobligowanych do uczestniczenia w rekrutacji na studia, jednym z kryteriów wyboru szkoły mogą być średnie wyniki egzaminu maturalnego uzyskiwane przez jej dotychczasowych uczniów.

Informacje o tym, jak radzą sobie na maturze uczniowie poznańskich liceów ogólnokształcących i techników znajdziesz w zakładce
Wyniki matur w Poznaniu
.

Poniżej znajdziesz tabelę, dzięki której w sposób przejrzysty porównasz wyniki egzaminu maturalnego w wybranych przez siebie szkołach. RANKING LICEÓW I TECHNIKÓW - PERSPEKTYWY 2022


Najlepszym liceum w województwie wielkopolskim zostało II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Na pierwszym miejscu wśród wielkopolskich techników znalazło się po raz kolejny Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Kryteria Rankingu Liceów 2022 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2022

RANKING TECHNIKÓW 2022

RANKING MATURALNYCH LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2022

RANKING MATURALNY TECHNIKÓW 2022

RANKING SZKÓŁ OLIMPIJSKICH 2022
Pamiętaj, aby trafnie wybrać szkołę należy zastanowić się nie tylko nad ofertą klas czy zawodów które możesz wybrać, ale też nad możliwościami, jakie będziesz mieć w związku z ukończeniem danego typu szkoły. Który typ szkoły będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni: liceum ogólnokształcące (LO), technikum, czy szkoła branżowa? Przed wyborem szkoły warto poznać odpowiedzi na inne ważne pytania:
1. Najczęściej zadawane pytania O SOBIE
2. Najczęściej zadawane pytania O ZAWODACH

Jakie typy szkół możesz wybrać i ile lat będzie trwać nauka?

  1. szkoła branżowa I stopnia – 3 lata
  2. liceum ogólnokształcące – 4 lata
  3. technikum – 5 lata

Jakie są różnice pomiędzy tymi typami szkół?

- Zawód zdobędziesz w szkole branżowej i technikum.
- Maturę możesz zdać w LO, technikum i szkole branżowej II stopnia.
- Uczniowie LO są zobowiązaniu realizować na poziomie rozszerzonym od dwóch do czterech przedmiotów, natomiast uczniowie technikum – dwa przedmioty.
- W szkole branżowej I stopnia jest zdecydowanie więcej godzin praktyk zawodowych niż w technikum.
- W szkole branżowej I stopnia realizowana jest nauka jednego języka obcego, w LO i technikum – dwóch.
- W szkole branżowej I stopnia nie jest realizowana nauka przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
- Absolwent szkoły branżowej I stopnia nie może kontynuować nauki w szkołach policealnych (od kandydatów do tych szkół wymagane jest wykształcenie średnie – ukończenie liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej II stopnia.).

Które szkoły są szkołami szkolnictwa branżowego?

W roku szkolnym 2019/2020:
  1. branżowa szkoła I stopnia
  2. czteroletnie technikum
  3. pięcioletnie technikum
  4. szkoła policealna.
Od roku szkolnego 2020/2021 dodatkowo branżowa szkoła II stopnia.

Ile godzin praktyk zawodowych będę mieć w poszczególnych szkołach szkolnictwa branżowego?

- Branżowa szkoła I stopnia - podziału godzin przeznaczonych na obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego dokonuje dyrektor szkoły, z tym że wymiar godzin przeznaczonych na zajęcia praktyczne nie może być niższy niż 60% godzin przewidzianych na kształcenie zawodowe, czyli w zależności od zawodu 840 – 1280 godzin. Minimalna liczba godzin kształcenia zawodowego dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie szkolnictwa branżowego określona jest w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.
- Technikum - liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: osiem (280 godzin).
- Branżowa szkoła II stopnia - praktyki zawodowe są realizowane w wymiarze czterech tygodni (140 godzin), w klasie ustalonej przez dyrektora szkoły.
Opracowano w oparciu o: 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego 2. Projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie zawodów szkolnictwa branżowego (w zakresie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do poszczególnych branż) 3. Projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół

Czy uczeń odbywający przygotowanie zawodowe otrzymuje za nie wynagrodzenie?

Tak – w określonych sytuacjach. a) Jako pracownik młodociany – w branżowej szkole I stopnia: 1. Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. 2. Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, wynosi: 1) w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4%; 2) w drugim roku nauki – nie mniej niż 5%; 3) w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6%.
Okres obowiązywania - 1.03.2019 - 31.05.2019
Rok nauki I - 194,55 zł
Rok nauki II - 243,19 zł
Rok nauki III - 291,82 zł
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (§ 19.) b) Odbywając staż uczniowski: Od września 2019 r. na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59) możliwe będzie odbywanie przygotowania zawodowego w formie stażu uczniowskiego. Art. 121a. 1. W celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami mogą w okresie nauki odbywać staż w rzeczywistych warunkach pracy, zwany dalej „stażem uczniowskim”. 6. Uczeń odbywający staż uczniowski otrzymuje miesięczne świadczenie pieniężne, chyba że strony umowy o staż uczniowski, postanowią, że staż jest odbywany nieodpłatnie. 7. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust. 6, nie może przekraczać wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177).

Co to jest szkoła branżowa II stopnia?

Jest to szkoła, w której naukę będą mogli kontynuować absolwenci szkoły branżowej I stopnia. Będzie funkcjonować w zawodach, które umożliwiają kontynuację kształcenia na poziomie technika. Uczniowie zdobędą kolejną (drugą) kwalifikację zawodową i jeżeli zdadzą egzamin z zakresu tej kwalifikacji, uzyskają tytuł zawodowy technika. Po ukończeniu tej szkoły uczniowie będą mogli zdobyć kolejny zawód w szkole policealnej lub kwalifikacje w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Jeżeli zdadzą maturę, będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych. Pierwsza rekrutacja kandydatów zostanie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021.

W jaki sposób może kontynuować edukację absolwent szkoły branżowej I stopnia, który nie chce iść do szkoły branżowej II stopnia?

Może kontynuować naukę w 3-letnim liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (naukę rozpocznie od II klasy) lub zdecydować się na kwalifikacyjne kursy zawodowe.

W jaki sposób będziesz mógł zmienić zawód, jeżeli okaże się, że ten który zdobyłeś w szkole branżowej lub technikum nie odpowiada Tobie z jakiś względów?

- Będziesz mógł zdobyć kolejne, zupełnie nowe kwalifikacje w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. - Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia będą mogli zdobyć nowy zawód podejmując naukę w szkole policealnej. Absolwenci szkoły branżowej I stopnia, jeżeli będą chcieli uczyć się w szkole policealnej, będą musieli najpierw ukończyć LO dla dorosłych lub szkole branżowej II stopnia. - Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia, o ile zdadzą maturę, będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych. Kierunek studiów nie musi być związany z zawodem, który już zdobyli.

Jakie wykształcenie uzyskasz wybierając poszczególne typy szkoły?

a) szkoła branżowa I stopnia – wykształcenie zasadnicze branżowe b) szkoła branżowa II stopnia – wykształcenie średnie branżowe c) technikum – wykształcenie średnie d) LO – wykształcenie średnie (Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe)

Jakie świadectwa i dyplomy uzyskasz wybierając poszczególne typy szkoły?

Ukończenie: a) liceum ogólnokształcącego umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego; b) technikum umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie; c) branżowej szkoły I stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie, a także dalsze kształcenie w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia, lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od klasy II; d) branżowej szkoły II stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w którym wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego; e) szkoły policealnej umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie. (Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe)

Czy matura jest egzaminem obowiązkowym?

Nie. Jednak jest niezbędna, jeżeli chcesz iść na studia.

Czy matura jest potrzebna, aby dostać się do szkoły policealnej?

Nie.

Czy matura jest potrzebna, aby zostać słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego?

Nie.

Jakie znaczenie dla Twoich dalszych wyborów edukacyjnych i zawodowych mają przedmioty, które będziesz zdawał na maturze?

Osoby, które chcą studiować za darmo (na uczelniach państwowych), muszą wziąć udział w rekrutacji na studia. W zależności od kierunku studiów podczas rekrutacji brane są pod uwagę inne przedmioty zdawane na maturze. Jeżeli już teraz masz pomysł, co chcesz studiować, sprawdź koniecznie listę przedmiotów punktowanych podczas rekrutacji na interesujący Ciebie kierunek studiów – przedmioty rozszerzone są jednym z dobrych kryteriów wyboru klasy w LO.

Czy jeżeli wybierzesz w LO klasę z rozszerzoną biologią i chemią, to czy musisz zdawać te przedmioty na maturze?

Nie. Przedmiotami obowiązkowymi na części pisemnej są: język polski, matematyka i język obcy nowożytny, natomiast na części ustnej musisz zdawać język polski i język obcy nowożytny. Dodatkowo każdy uczeń musi przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, jednocześnie ma prawo przystąpić do egzaminu łącznie z sześciu przedmiotów dodatkowych. Przedmioty dodatkowe uczeń wybiera sam – nie musi to być spójne z tym, jakie przedmioty realizował na poziomie rozszerzonym.

Który typ szkoły najlepiej przygotuje Cię do matury?

LO – w szkole tego typu program obejmuje tylko i wyłącznie przedmioty ogólnokształcące, nie musisz poświęcać czasu na praktyki i naukę przedmiotów zawodowych, zazwyczaj realizujesz więcej przedmiotów na poziomie rozszerzonym (w porównaniu z technikum).

W której szkole nie będziesz mógł przystąpić do matury?

W szkole branżowej I stopnia.

Czy w szkole policealnej mogę przystąpić do matury?

Nie. Szkoła policealna pozwoli Ci zdobyć zawód. Do matury możesz przystąpić w LO, technikum, szkole branżowej II stopnia i w LO dla dorosłych.

Kiedy licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe przygotowują ofertę na kolejny rok szkolny?

Zazwyczaj oferta przygotowywana jest na odbywające się w marcu Targi Edukacyjne. W ofercie znajdziesz informacje odnośnie proponowanych w danym roku szkolnym klas, zawodów, przedmiotów rozszerzonych oraz języków obcych. Często oferta zawiera informacje odnośnie innych propozycji dla uczniów klasy lub szkoły.

Gdzie (w Internecie) znajdziesz Informator zawierający ofertę szkół ponadpodstawowych na nadchodzący rok szkolny?

https://nabor.pcss.pl/szkolaponadpodstawowa

Gdzie znajdziesz informacje o ofercie szkół, zanim zostanie zaktualizowany Informator na stronie https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa ?

Do czasu aktualizacji Informatora możesz zapoznać się z zeszłoroczną ofertą szkół – co roku wprowadzane są pewne zmiany w ofercie, ale znaczna część klas i zawodów proponowana jest przez szkoły w niezmienionej lub jedynie delikatnie zmodyfikowanej formie. Informacje możesz znaleźć np. tutaj: https://waszaedukacja.pl/

Gdzie (w Internecie) możesz sprawdzić terminy Drzwi Otwartych w szkołach ponadpodstawowych?

Można to sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych szkół.

Gdzie (w Internecie) znajdziesz zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Można je znaleźć w dokumencie Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, publikowanym w zakładce Dokumenty na stronie https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/nabor/

Gdzie (w Internecie) znajdziesz terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/

Gdzie (w Internecie) znajdziesz Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych uwzględniany w postępowaniu rekrutacyjnym na dany rok szkolny do szkół ponadpodstawowych?

http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/

Co ma wpływ na Twoje szanse dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej?

O przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów kandydata. Punkty są przyznawane za:
a) oceny szkolne z 4 przedmiotów wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej - w tym każdorazowo z języka polskiego i matematyki,
b) wynik egzaminu ósmoklasisty (język polski, matematyka, język obcy),
c) świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
d) szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu
- uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, z wyjątkiem tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Szczegółowe informacje znajdziesz m.in. tutaj.

Czy przed podjęciem decyzji, którą szkołę wybrać, możesz sprawdzić jej „popularność” wśród kandydatów?

Tak. Tegoroczne zainteresowanie kandydatów poszczególnymi klasami/oddziałami, można monitorować na bieżąco na stronie elektronicznego naboru przez cały okres przewidziany w harmonogramie rekrutacji na składanie wniosków do szkoły: https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/nabor/

Czy wszystkie szkoły ponadpodstawowe uczestniczą w naborze elektronicznym?

Nie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, które szkoły prowadzą nabór w oparciu o inne zasady rekrutacji oraz jakie to zasady, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na tej stronie w zakładce Szkoły ponadpodstawowe, które nie uczestniczą w elektronicznym naborze Natomiast szkoły, które uczestniczą w naborze elektronicznym znajdziesz tutaj: https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/ oraz https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski/szkolaponadpodstawowa/

Gdzie (w Internecie) sprawdzisz wyniki matur w poznańskich liceach ogólnokształcących i technikach?

Możesz skorzystać np. z opracowania przygotowanego przez zespół CDZdM, które znajdziesz tutaj: http://www.cdzdm.pl/PLH153/matura.html

Gdzie znajdziesz informacje odnośnie pozycji poznańskich i wielkopolskich szkół w rankingu Perspektyw?

Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie http://www.perspektywy.pl lub skorzystać z linków do poszczególnych zestawień opublikowanych na tej stronie w zakładce Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2019. Znajdziesz tam ranking liceów ogólnokształcących, ranking techników, ranking szkół olimpijskich, ranking maturalny liceów ogólnokształcących oraz ranking maturalny techników.

Gdzie znajdziesz informacje o poziomie bezrobocia wśród absolwentów poznańskich szkół?

Informacje znajdziesz w raportach publikowanych na stronie internetowej dedykowanej grupie absolwentów, stworzonej przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu: http://www.absolwenci.poznan.pl/raporty.html Więcej informacji o bezrobociu znajdziesz w prezentacjach przygotowanych przez zespół Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej CDZdM: http://www.cdzdm.pl/PL-H193/prezentacje-dla-doradcow.html

Czy istnieją alternatywne formy kształcenia dla absolwentów 8 letniej szkoły podstawowej?

Jeśli z różnych względów nie chcesz kontynuować nauki w LO, technikum lub branżowej szkole I stopnia (pamiętaj – masz obowiązek nauki do 18 roku życia), możesz skorzystać z alternatywnych form kształcenia i zdobyć zawód w: a) Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej http://www.irpoznan.com.pl/strona,mlodociany-1.html b) Ochotniczych Hufcach Pracy http://wielkopolska.ohp.pl/ Hufce Pracy: http://wielkopolska.ohp.pl/hufce-pracy.html Ośrodki Szkolenia i Wychowania: http://wielkopolska.ohp.pl/osrodki-szkolenia-i-wychowania.html

Mam problemy zdrowotne – gdzie mogę kontynuować naukę?

Przydatne informacje znajdziesz na tej stronie w zakładce Szkoły dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.
Przygotowane zestawienie zawiera średnie wyniki egzaminu maturalnego uzyskane przez uczniów poznańskich liceów ogólnokształcących oraz techników. Opracowanie zostało poszerzone o ranking szkół stworzony w oparciu o najwyższe średnie wyniki osiągane przez uczniów poznańskich szkół z poszczególnych przedmiotów. Dane zostały zaczerpnięte z raportu opublikowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.


Wyniki matury - podsumowanie 2021
Pobierz Matury_2021.pdf 845 KB
Wyniki matury - podsumowanie 2020
Pobierz matury 2020.pdf 1.87 MB
Wyniki matury - podsumowanie 2019
Pobierz matury 2019.pdf 1.77 MB
Wyniki matury - podsumowanie 2018
Pobierz Matury - podsumowanie 2018.pdf 1.74 MB
Wyniki matury - podsumowanie 2017
Pobierz matury 2017.pdf 1.7 MB
Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem