PROJEKT MŁODZIEŻOWY „GPS przedsiębiorczego ucznia”

Uwaga! Uwaga!

pracujemy nad kontynuacją projektu, nowa nazwa to: „GPS przedsiębiorczego ucznia – Młodzieżowa Akademia Liderów Przedsiębiorczości”. Więcej informacji wkrótce. Będzie wiele ciekawych warsztatów, wykładów i wycieczek do zakładów pracy.

ale

Przypominamy o realizowanych przedsięwzięciach w ramach projektu „GPS przedsiębiorczego ucznia – Alumni”

24 kwietnia 2014 – Wycieczka do firmy Solaris

28 maj 2014 – Wycieczka do firmy Volkswagen

23-25 czerwca 2014– Rozgrywki Gry Strategiczne – prowadzący Pani Profesor Gaweł Uniwersytet Ekonomiczny

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

ale

Zapraszamy chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów na innowacyjny warsztat „Thinking design”
– mój pierwiastek przedsiębiorczości.

Warsztat odbędzie się 25.02.2014 w Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w godz. 12.00-15.00.

Podczas warsztatu uczniowie będą mogli wymyślić pomysł na własny biznes i sprawdzić go w działaniu.

Za dużo nie chcemy zdradzać, ponieważ najważniejsze jest dla nas aby uczniowie w dniu warsztatu mieli otwarte umysły. Uprzedzanie faktów mogłoby popsuć efekt, nie powinni na nic konkretnego  nastawiać się przed warsztatem.

Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia przyjmujemy do 18.02.2014 przesyłając na adres e-mail a.rzepka@cdzdm.pl imię i nazwisko oraz nazwę szkoły, lub dzwoniąc do Centrum Doradztwa.

Warto skorzystać z tej ofert, tym bardziej, że osobą prowadzącą zajęcia będzie wieloletni praktyk biznesu Pan Adam Olszewski z Centrum Superkomputerowo Sieciowego w Poznaniu.

Warsztat nie był jeszcze realizowany w ramach żadnych z przeprowadzanych zajęć,  jest to całkiem nowa propozycja jaką dla was mamy.

Zachęcamy każdą zainteresowaną osobę.

Zdjęcia z warsztatu:

 

 

Poznański Wykład o Przedsiębiorczości – Alumni

„Skąd ta nasza przedsiębiorczość?” zadał pytanie sobie i audytorium profesor UAM doktor hab.  Przemysław Matusik podczas wykładu prowadzonego w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania w dniu 21 listopada 2013r. Był to czwarty – a pierwszy w roku szkolnym 2013/2014 – Poznański Wykład o Przedsiębiorczości. Cykl tych spotkań jest częścią programu GPS Przedsiębiorczego Ucznia przeznaczonego dla uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, jednak tym razem oprócz uczniów wykładu wysłuchali także stypendyści Programu im. Lane’a Kirklanda studiujący na poznańskich uczelniach.

Wykład poprzedzony był krótkim wprowadzeniem pana Tomasza Kaysera, Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania, który wyjaśnił, na czym polega postawa przedsiębiorcza oraz jakie jest znaczenie przedsiębiorczości poszczególnych osób dla całej społeczności miasta. Ów wstęp posłużył także jako uzasadnienie, dlaczego Poznań organizuje poświęcone przedsiębiorczości spotkania dla swoich młodych obywateli.

Jaka jest więc  historia poznańskiej i wielkopolskiej przedsiębiorczości? Poszlaki kierują uwagę badaczy już do czasów neolitu. Jak dowodzą archeologowie bowiem puchary lejkowate z tamtego okresu znajdowane na naszych ziemiach cechują się większą starannością wykonania niż naczynia wydobywane u zachodnich sąsiadów. Jednakże bardziej wiarygodnych źródeł wielkopolskiej przedsiębiorczości zdaniem pana Profesora warto szukać w bliższej historii, a szczególnie w okresie … zaborów. To wtedy bowiem zmuszeni trudną sytuacją i opresjami ze strony Prus poznaniacy musieli niejako  „radzić sobie sami”. Pewnym szczęściem w nieszczęściu okazała się względna stabilność pruskiego prawa, umożliwiająca realizowanie planów i celów, a także obowiązek szkolny wprowadzony w całych Prusach bardzo wcześnie, bo już w latach dwudziestych XIX wieku.  A co z prekursorami poznańskiej przedsiębiorczości? W poczet głównych inicjatorów działań organizacyjnych zaliczyć należy Dezyderego Chłapowskiego, który… po prostu chciał się dorobić i wyjechał w tym celu do Wielkiej Brytanii. Tam zatrudnił się na farmie jednocześnie przyglądając się wykorzystywanej w rolnictwie technologii. Gdy wrócił do kraju zaszczepił u nas rozwiązania podpatrzone u Anglików. Podobnie Hipolit Cegielski pierwsze szlify przedsiębiorcy zdobywał w Berlinie gdzie uczył się, jak profesjonalnie prowadzić sklep z narzędziami metalowymi. Potem otworzył własny w Poznaniu. Czy te historie nie przypominają nam czegoś z aktualnej sytuacji? Zapytamy, dlaczego młody Chłapowski i Cegielski nie zostali na Zachodzie? Smutna prawda, Polacy zarówno w Prusach , jak i w Wielkiej Brytanii nierzadko traktowani byli jako pracownicy drugiej kategorii i natrafiali na „szklany sufit”. Ich kariera mogła się rozwijać, ale tylko do czasu. Czyżby i to brzmiało znajomo? Cóż, może warto zatem uczyć się na doświadczeniach z przeszłości i stosować nowoczesne rozwiązania w budowaniu silnych rodzimych marek na Naszej Wielkopolskiej Ziemi?

Pierwszy Warsztat dla Alumnów –  kontynuacja projektu „GPS przedsiębiorczego ucznia”.

18 listopada 2013 roku odbył się pierwszy warsztat dla Alumnów pt.: Mam pomysł na biznes – co dalej? Jak założyć swój własny Start Up.  Spotkanie poprowadził Pan Piotr Szczęsny z IQbatora Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego.

W warsztacie udział wzięło udział 16 uczniów z Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu i XVII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Uczestnicy mieli okazję poznać zasady tworzenia Start Up’u oraz możliwość stworzenia planu działania w związku z wdrażaniem w życie pomysłu na własny biznes.

W lutym’2014 odbędzie się warsztat poświęcony innowacyjności w biznesie. Już teraz serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów wkrótce.

ale

Zapraszamy na nową edycję projektu „GPS przedsiębiorczego ucznia” – Alumni

Obecnie prowadzimy zapisy na kontynuację projektu pod nową nazwą „GPS przedsiębiorczego ucznia” – Alumni
w ramach, którego zapraszamy na najbliższe wydarzenia: 

18 listopada 2013 – warsztat dla Alumnów „Mam pomysł na biznes – co dalej? Jak założyć swój własny Start Up.

21 listopada 2013 – wykład o przedsiębiorczości „Skąd ta nasza przedsiębiorczość?”

25 luty 2014 – warsztat „Thinking design”

24 kwietnia 2014 – Wycieczka do firmy Solaris

28 maj 2014 – Wycieczka do firmy Volkswagen

23-25 czerwca 2014– Rozgrywki Gry Strategiczne – prowadzący Pani Profesor Gaweł Uniwersytet Ekonomiczny

ale

Zakończenie projektu ” GPS przedsiębiorczego ucznia”

Stowarzyszenie Wielkopolskich Doradców Kariery „WiDoK” i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży (partner merytoryczny) realizowali projekt dla uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, który miał na celu podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, działalności pro-przedsiębiorczej oraz aktywnego poszukiwania pracy, jaką dysponują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Miasta Poznania, poprzez uczestnictwo w:

 •  9 warsztatach pt. „Jak być przedsiębiorcą” dla  pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych,
 • „Poznańskich wykładach o przedsiębiorczości” dla wszystkich chętnych uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych,
 • debatach oksfordzkich dla pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych.

 

Debata oksfordzka 24-25 kwietnia 2013

Projekt „GPS przedsiębiorczego ucznia” realizuje debatę oksfordzką, w której biorą udział uczniowie poznańskich szkół ponadgimnazjalnych.

Informujemy, że:

Eliminacje rozpoczną  się 24 kwietnia o  11.30. Temat debat w tym dniu brzmi następująco: „Polskie firmy rodzinne radzą sobie lepiej z kryzysem niż duże przedsiębiorstwa”. Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 przy ul. Działyńskich 4/5.

25 kwietnia o godz. 10.00 odbędzie się debata finałowa (na dużym ringu w pawilonie nr 15 na terenie MTP). Temat debaty finałowej brzmi następująco: „Otworzenie własnej firmy świadczy o przedsiębiorczości i kreatywności osób wchodzących na rynek pracy”. Marszałkiem debaty finałowej będzie Pani Agnieszka Szelągowska, skład jury poznamy na finale debat.

ale

II wyklad o przedsiebiorczosci

 Program wykładu:

-Powitanie i krótkie wprowadzenie do wykładu – Pan Adam Olszewski 
„Poznań Supercomputing and Networking Center”.
-Wprowadzenie do tematyki Start-Upów – Pan Marcin Fejfer.
-Podzielenie się własnymi spostrzeżeniami i trudnościami – Pan Jacek Pluciński „Lab4motion”.
-Opis doświadczenia związanego z rozwijaniem firmy – Pani Joanna i Pan Dawid Piaskowscy „BookLikes”.
-Podsumowanie – Pan dr Zbigniew Krzewiński „Cowiners”.

  * Miejsce wykładu:
    Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. gen.Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu, *sala nr 001.*

  * *Start: 12 luty 2013, godz. 14.00*

  * Koniec: 16.00

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli.

 

I wyklad

Zrealizowany w ramach *GPS przedsiębiorczego ucznia * ze środków *NBP* pod patronatem medialnym *Radia MERKURY*

„Narysuj swojego sąsiada.” Od takiego polecenia, które wzbudziło pasję kreacji i niejeden uśmiech (zazwyczaj po obejrzeniu przez modeli swoich „podobizn”), dr Zbigniew Krzewiński – właściciel firmy CoWinners – rozpoczął międzypokoleniowe spotkanie znanych poznańskich przedsiębiorców prowadzących firmy rodzinne z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie zorganizowało Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży oraz Stowarzyszenie Wielkopolskich Doradców Kariery „WiDoK”  w ramach projektu /GPS Przedsiębiorczego Ucznia/ oraz Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i dzięki dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego. Wśród zaproszonych gości, znaleźli się Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania, Panowie Tomasz Kayser i Dariusz Jaworski. Uczniowie i goście szczelnie zapełnili miejsca w eleganckiej 
Sali Białej Urzędu Miasta Poznania i słuchali… /Jest nas trzech. Ja nic nie mam, ty nic nie masz i ty nic nie masz. To dokładnie tyle, ile potrzeba, by założyć fabrykę./ 
… Słuchali w pierwszej kolejności Pani Solange Olszewskiej, prezes firmy Solaris, opowiadającą o początkach rodzinnej i rodzimej firmy produkującej autobusy. Zaczęło się w połowie lat dziewięćdziesiątych od tego, że Pan Krzysztof Olszewski usłyszał od swojego ówczesnego pracodawcy – firmy Neoplan – że bez bawarskich korzeni jego ścieżka awansu niestety osiągnęła już szczyt. Przyszła zatem pora na własny biznes. Założony przez państwa Olszewskich Solaris wygrał przetarg na 120 autobusów dla Miasta Poznania. Potem trzeba było jakoś zdobyć pieniądze, by wygrany przetarg zrealizować; wyposażyć niewielką halę produkcyjną w Bolechowie. W chwili obecnej zielone autobusy z zielony jamnikiem dominują na poznańskich drogach, a firma Solaris dostarcza pojazdów do wielu miast w Europie. Dewizą Pani Solange jest innowacyjność, która tkwi w ciągłym obserwowaniu tego, czego ludziom potrzeba. Wydaje się, że kariera jak z bajki. Firma rodzinna, o której można marzyć. I sprawy rodzinne, które podobne są do tych, obecnych w każdej innej rodzinie. Syn Państwa Olszewskich nie myśli o przejmowaniu biznesu od rodziców: wyjechał do Niemiec, założył lokal serwujący jogurty lodowe. Wyżyć z tego biznesu na razie trudno, ale to „jego własne dziecko”.

… Słuchali Pana Wojciecha Kruka, którego firma o ponad 150-letniej tradycji od paru lat obecna jest na giełdzie. Opowiadał o tym, jak zaczynał pracę w jubilerstwie. W latach siedemdziesiątych ojciec powiedział mu: „Tu jest warsztat, tu można zarobić pieniądze”. „Poszukałem zatem tego, co mogę robić i co będę umiał robić. (…) Zająłem się metaloplastyką i dłubałem. (…) Tłukłem jeden ratusz w siedem minut (…) jak nie było niczego w sklepach, ludzie to kupowali”, wspomina Pan W. Kruk, który dostrzega w dzisiejszej rzeczywistości potrzebę dywersyfikacji działań i prowadzenia różnych przedsięwzięć równolegle i który zapewne z dumą obserwuje, jak córka rozwija nową własną firmę.

…Słuchali i oglądali prezentacji Anny Kruk, która jeszcze parę lat temu zaklinała się, że będzie projektowała wszystko, tylko nie biżuterię. Studiowała na ASP. Mieszkała jakiś czas w Barcelonie. Wreszcie wróciła do Poznania i brat poprosił ją o pomoc w zaprojektowaniu logo. Wkręciła się i wspólnie stworzyli własną markę jubilerską – Ania Kruk.. Ważny jest dla nich kontakt z odbiorcami, słuchają ich potrzeb, sugestii. Robią produkty dla zwykłych dziewczyn, za pieniądze, które można oszczędzić na dwóch wyjściach do kina.  Dlatego eksperymentują z nowymi materiałami, z nowymi wzorami. Jak to bywa w młodych firmach działają często przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Film o nowej kolekcji nakręciła ze znajomymi. Można go zobaczyć na Facebooku. … Wysłuchali Pana Sławka Adamka, właściciela Drukarni Classic, który opowiedział o tym, co ważne w biznesie. „Wszystko, co robimy, powinniśmy robić z pasją”. Ważny jest optymizm i równowaga w firmie. Ważna jest rzetelność wobec odbiorców.  Bo, jak mówi pan Adamek: „Klienta oszukasz tylko raz.”


… Usłyszeli, że kolejny wykład w lutym 2013. Zapraszamy!

*/Cytaty w tekście nie zawsze są dosłownymi wypowiedziami osób, choć mam nadzieję, że udało mi się zachować wierność wobec oryginalnego przekazu. 


Inauguracja I pierwszego wykładu o przedsiębiorczości

*„Z rodziną się opłaca- nie tylko na zdjęciu” odbędzie się 14 listopada 2012 r. w godz. 10:00-11:30 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17).*

W wykładzie inauguracyjnym swój udział jako paneliści potwierdzili:

  * Pani Solange Olszewska z Rodziną (przede wszystkim chcielibyśmy zaprosić Syna Pani Prezes ze względu na prowadzenie innej niż rodzinna działalności gospodarczej); 
  * Pan Wojciech Kruk z Dziećmi (przede wszystkim córka Ania, która podjęła się stworzenia własnej marki biżuterii);
  * Pan Sławomir Adamek – właściciel Drukarni Classic (z Żoną).

Moderatorem spotkania będzie Pan Dr Zbigniew Krzemiński założyciel firmy CoWinners.

W ramach panelu chcielibyśmy poruszyć następujące kwestie:

  * siła tradycji (rodzinnej i nie tylko) w działaniach biznesowych;
  * wychowanie dzieci i kształtowanie ich postaw przedsiębiorczych;
  * czy rodzice wpływają na decyzje zawodowe swoich dzieci;
  * wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków:
    podział ról i odpowiedzialności; wzajemne przenikanie się życia rodzinnego oraz zawodowego.

W założeniu panel powinien  zachęcić słuchaczy do podejmowania ryzyka i zakładania własnych firm lub też angażowania się w działalność gospodarczą rodziców, dziadków i rodzeństwa.

Zaproszenie do udziału w projekcie „GPS przedsiębiorczego ucznia”

Stowarzyszenie Wielkopolskich Doradców Kariery „WiDoK” i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży (partner merytoryczny) zachęcają uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych do udziału w projekcie, który ma na celu podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, działalności pro-przedsiębiorczej oraz aktywnego poszukiwania pracy, jaką dysponują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Miasta Poznania, poprzez przeprowadzenie:

 • warsztatów pt. „Jak być przedsiębiorcą” dla  pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych,
 • „Poznańskich wykładów o przedsiębiorczości” dla wszystkich chętnych uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych,
 • debat oksfordzkich wśród pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych.

Główny Cel Projektu:

 1. Podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, działalności pro-przedsiębiorczej oraz aktywnego poszukiwania pracy, jaką dysponują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Miasta Poznania.
 2. Przygotowanie uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych do samodzielnego obserwowania zmian na rynku pracy.
 3. Rozpoznanie i rozwinięcie umiejętności: przedsiębiorczych, aktywnego poszukiwania pracy, sporządzania dokumentów aplikacyjnych wśród  uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach projektu przewiduje się zrealizowanie następujących działań:

 1. Dwie edycje warsztatów pt. „Jak być przedsiębiorcą” dla  pełnoletnich uczniów poznańskich szkół,
 2. Dwie edycje debat oksfordzkich dla  pełnoletnich uczniów poznańskich szkół,
 3. Dwa wykłady w ramach „Poznańskich wykładów o przedsiębiorczości”,
 4. „Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości”, na którą m.in. składać się będą finał debat oksfordzkich i wykład,

I. Dwie edycje warsztatów dla uczniów z zakresu przedsiębiorczości

Warsztaty składać się będą z 9 bloków zajęciowych. Uczniowie dzięki warsztatom będą mogli sprawdzić swoją wiedzę
i umiejętności w praktyce. Zajęcia będą polegały głównie na pracach w mniejszych zespołach w celu przyswajania wiedzy przez ćwiczenia, m.in. analiza SWOT na przykładach, pisanie biznesplanu, kompletowanie dokumentów do banków, wypełnienie formularzy do założenia działalności gospodarczej.

Ramowy program każdej edycji warsztatów przewiduje zajęcia o tematyce:

 • Czym jest przedsiębiorczość?
 • Indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi
 • Badanie predyspozycji.              
 • Spotkanie z doradcą personalnym – odkurz swoje CV i wystartuj…
 • Sytuacja na rynku pracy, w gospodarce, w tym w branży aktywności przedsiębiorczej
 • Pisanie projektów młodzieżowych
 • Biznesplan
 • Źródła finansowania działalności gospodarczej – co wybrać?
 • Kredyt a pożyczka – różnice. Na co zwrócić uwagę zawierając umowę kredytu/pożyczki. Case study na podstawie pożyczki JEREMIE
 • Zakładanie Działalności Gospodarczej

II. Poznańskie wykłady o przedsiębiorczości (3 w trakcie trwania projektu)

Ideą „Poznańskich wykładów o przedsiębiorczości” jest wskazanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych Miasta Poznania najlepszych przykładów przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie i którzy wskazują jako źródło inspiracji poznański etos pracy oraz prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą na terenie Poznania lub Wielkopolski.
Ponadto wykłady mają stanowić inspirację dla uczniów w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej oraz uczyć świadomości odpowiedzialności za swój rozwój zawodowy, a także kształtować wśród młodych ludzi pozytywny obraz przedsiębiorcy.
Wnioskodawcy zamierzają zaprosić do udziału w wykładach uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu Miasta Poznania. Finałowy wykład o przedsiębiorczości odbędzie się podczas Poznańskich Dni Przedsiębiorczości organizowanych od 2011 r. przez Miasto Poznań.
Uczestnikom warsztatów oraz debat oksfordzkich wykłady pozwolą poznać znane przedsiębiorcze osobistości. Młodzież będzie mogła skonfrontować (porównać) własne doświadczenia z doświadczeniem prelegenta.

III. Debaty oksfordzkie o gospodarce pod patronatem Stowarzyszenia Szkoła Liderów (eliminacje szkolne, półfinały oraz finał w trakcie „Młodzieżowej Akademii Przedsiębiorczości”)

Celem „Debat o gospodarce” jest zachęcenie młodych ludzi do poszerzania wiedzy o gospodarce, zachodzących w niej procesach oraz możliwościach ich kształtowania.

Debaty przeprowadzone zostaną w dwóch edycjach szkoleniowych. W każdej z debat weźmie udział 5 zespołów 3 osobowych. Na koniec projektu w trakcie akcji „Młodzieżowej Akademii Przedsiębiorczości” zorganizowany zostanie finał debat, podczas którego wszystkie 10 zespołów będzie walczyć o główną nagrodę: wyjazd do Warszawy na konferencję dotyczącą tematu związanego z przywództwem i liderstwem prowadzoną przez Szkołę Liderów. Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikat wygrania debaty oksfordzkiej i uczestnictwa w konferencji.

Uczestnicy (zespoły 3 osobowe) debat przygotowywać będą się do udziału w dyskusji na zadany temat gospodarczy pod kierunkiem nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Tematy debat zostaną przygotowane przez Wnioskodawcę przy współpracy ze Stowarzyszeniem Szkoły Liderów. Pierwszą i drugą debatę poprowadzi specjalista ze Stowarzyszenia Szkoły Liderów. Finał debat oceniać będzie 3 osobowe jury.

Harmonogram debat oksfordzkich przedstawia się następująco:

 1. Debata oksfordzka 1 edycja, termin styczeń 2013, Sala Szkoleniowa Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.
 2. Debata oksfordzka 2 edycja, termin marzec 2013, Sala Szkoleniowa Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.
 3. Finał debaty, termin 25.04.2013, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

IV Akcja „Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości” (jednodniowa akcja, w trakcie której uczniowie poznańskich szkół ponadgimnazjalnych będą mogli uczestniczyć w dedykowanych im zajęciach na temat przedsiębiorczości: wykładach, warsztatach oraz finale debat o gospodarce).

Akcja „Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości” ma stanowić podsumowanie całorocznych działań prowadzonych w szkołach ponadgimnazjalnych Miasta Poznania w ramach projektu „GPS przedsiębiorczego ucznia”, tzn. warsztatów dla uczniów, debat oksfordzkich o gospodarce oraz „Poznańskich wykładów o przedsiębiorczości”. W ramach akcji „Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości” Wnioskodawca planuje szeroką ofertę do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zakresu promowania przedsiębiorczości oraz wiedzy o gospodarce:

– warsztaty dotyczące badania zdolności przedsiębiorczych oraz rozwoju własnej kariery zawodowej

– specjalną edycję „Poznańskich wykładów o przedsiębiorczości”;

– finał „Debat o gospodarce”. Finał oceniany będzie przez 3 osobowe jury składające się ze znanych przedsiębiorców i przedstawicieli polityki oraz przedstawiciela Szkoły Liderów.

Odbiorcy projektu:

Projekt kierowany jest do uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy odczuwają potrzebę poszerzenia zakresu swojej wiedzy i umiejętności w obszarze przedsiębiorczości.

Zasady rekrutacji uczniów do udziału w warsztatach pt. „Jak być przedsiębiorcą”:

Zainteresowani uczniowie muszą wypełniać formularz „chęci uczestnictwa” i przez dyrektora swojej szkoły lub osobiście przesyłać do koordynatora projektu. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 4 pełnoletnich uczniów.
O ostatecznym wyborze kandydatów będzie rozstrzygała kolejność zgłoszeń.

Warsztaty skierowane są bezpośrednio do pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych III klas liceum ogólnokształcącego i technikum oraz II i III klas zasadniczych szkół zawodowych.

Zasady udziału w „Poznańskich wykładach o przedsiębiorczości”:

Rekrutacja na każdy wykład będzie prowadzona niezależnie poprzez zgłoszenie chęci uczestnictwa do organizatora projektu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zachęcamy nauczycieli przedsiębiorczości do zaangażowania w proponowane wykłady.

Zasady udziału w debatach oksfordzkich:

Debaty skierowane są bezpośrednio do pełnoletnich uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych III klas liceum ogólnokształcącego i technikum oraz II i III klas zasadniczych szkół zawodowych.

Rekrutacja zespołów będzie opierała się na zgłoszeniu poprzez formularz. W przypadku dużej ilości chętnych będzie brana pod uwagę kolejność zgłoszeń. Następnie zostanie wyłonionych 5 zespołów 3 osobowych. W finale debat
(25 kwietnia 2013 r.) wezmą udział wszystkie zespoły.

Miejsce realizacji projektu i jego zasięg:

Projekt skierowany jest do uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych i poszczególne jego etapy będą realizowane w instytucjach na terenie miasta Poznania.

W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt pod numerem (61) 851 97 84.

Formularz zgłoszeniowy należy przesyłać na adres: a.rzepka@cdzdm.pl lub Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży ul. Działyńskich 4/5, 61-727 Poznań.